Powołanie i odwołanie komendanta powiatowego państwowej straży pożarnej w Polsce

Poniższa publikacja jest tłumaczeniem artykułu naukowego " Appointing and dismissing a district commandant of the State Fire Service in Poland" który został pierwotnie opublikowany na łamach czasopisma naukowego Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie, vol. XV, 2022, no. 1, pp. 53–71 (link). Tłumaczenie poniższe nie stanowi nowej publikacji naukowej. Tłumaczenie udostępnia się w celu możliwości zapoznania się z artykułem, przez osoby które nie mają możliwości zapoznania się z wersją angielską.

 

 

 

Dariusz P. Kała

 

Powołanie i odwołanie komendanta powiatowego

państwowej straży pożarnej w Polsce

 

ABSTRAKT

 

Celem opracowania jest odpowiedź na pytanie jakie są przesłanki i zasady powoływania i odwoływania komendanta powiatowego PSP. Z głównym problemem opracowania wiążą się problemy szczegółowe takie jak: jaki charakter prawny ma decyzja powołująca i  odwołująca komendanta powiatowego, jaki jest udział organów administracji publicznej w procedurze powoływania i odwoływania, czy stanowiska organów administracji publicznej w procedurze powoływania i odwoływania mają charakter wiążący, jakie są główne przyczyny odwołania ze stanowiska komendanta powiatowego i czy muszą one zostać udowodnione, czy w procedurze powoływania i odwoływania komendanta powiatowego stosuje się kodeks postępowania administracyjnego.W artykule wykorzystane zostaną tradycyjne metody naukowe w ramach nauki prawa jak metoda historyczno-prawna, metoda hermeneutyczna, metoda argumentacyjna.

 

 

źródło: adobe stock

Czytaj więcej...

Ustrój ochotniczych straży pożarnych w Polsce jako emanacja demokratycznego ustroju współczesnej Polski

Niniejsza publikacja stanowi polskie tłumaczenie opracowania naukowego: D.P. Kała,  The Organization of Voluntary Fire Services in Poland as an Emanation of the Democratic System of Contemporary Poland, w: Current challanges of human rights, rule of law and democracy, red. R. Tabaszewski, E. Kazić-Cakar, N. Shulzhenko, M. Hypiak, Lublin 2021, s. 101-117

 

 

Wstęp

 

Przedmiotem niniejszego opracowania naukowego jest zależność ustroju ochotniczych straży pożarnych od ustroju współczesnego państwa polskiego. Temat ten jest podejmowany, ponieważ w doktrynie prawa dotychczas nie podjęto i nie opracowano takiego zagadnienia naukowego. Artykuł stanowi więc wypełnienie luki w nauce prawa.

 

 

źródło foto :pixabay

 

Czytaj więcej...

Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego

Na skutek zmiany prawa o szkolnictwie wyższym w 2018 r. zmianie uległo postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego. Istota i charakter postępowania nie uległa zasadniczej zmianie, ale wprowadzone zmiany wprowadziły znaczące modyfikacje w procedowaniu i rozstrzyganiu wniosków habilitacyjnych

 

Okulary, Książka, Edukacja, Badania

 

źródło foto: pixabay

 

Czytaj więcej...

Przesłanki nadania habilitacji

Z końcem 2018 r. wraz z ówczesną reformą szkolnictwa wyższego dokonano modyfikacji przesłanek oraz kwestii proceduralnych związanych z nadawaniem stopnia doktora habilitowanego. Nie były to zmiany radykalne, ale jednak poczyniono pewne korekty, które sprawiają, że obecnie ten stopnień naukowy jest przyznawany na nieco innych zasadach.

 

 

źródło foto:pixabay

Czytaj więcej...

Odwołanie od decyzji o odmowie przyznania równoważnika za brak lokalu mieszkalnego

Ustawy o służbach mundurowych takich jak np. Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Służba Ochrony Państwa (dawniej Biuro Ochrony Rządu) regulują kwestię uprawnień mieszkaniowych funkcjonariuszy tych służb. Uprawnienia te z reguły polegają na możliwości uzyskania w związku z pełnioną służbą lokalu mieszkalnego w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym i odpowiedniej normie zaludnienia. Uprawnieniem zastępczym pochodnym w przypadku nie otrzymania lokalu jest możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w postaci równoważnika za brak lokalu mieszkalnego.

 

 

źródło: www.stock.adobe.com

 

Czytaj więcej...

Odszkodowanie za zabranie działki pod budowę drogi

Budowa dróg jest codzienną praktyką jednostek samorządu terytorialnego oraz państwa. Wiadomo bowiem, że bez rozbudowy sieci dróg utrudniony jest rozwój czy to poszczególnych gmin czy całego państwa. Budowa drogi to skomplikowany proces mający wiele aspektów, w tym aspektów prawnych. Proces ten obejmuje m.in. pozyskanie środków na budowę, zorganizowanie stosownych przetargów, uzyskania pozwoleń, wybór wykonawców i podpisanie umów oraz w ostateczności wybudowanie drogi.

 

 

Strony, Autostrady, Odnowienie

 

 

Źródło foto: www.pixabay.com

 

Czytaj więcej...

Autolustracja

Postępowanie lustracyjne i autolustracyjne jest regulowane w głównej mierze przez ustawę z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (t.j. – Dz. U. z 2019 r., poz. 430) oraz przez kodeks postępowania karnego.  Celem postępowania autolustracyjnego jest zweryfikowanie czy osoba, która pełniła lub pełni funkcję publiczną tj. np. poseł, senator, poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes sądu, sędzia i prokurator oraz szereg innych osób wskazanych w art. 4 w/w ustawy złożyła prawdziwe oświadczenie lustracyjne.

 

 

Źródło foto: www.pixabay.com

 

 

Czytaj więcej...

Najnowsze orzecznictwo sądów w zakresie odmowy nadania stopnia doktora habilitowanego

Nadanie stopnia doktora habilitowanego jest uregulowane w głównej mierze przez przepisy ustanowione przez państwo w formie ustaw i rozporządzeń. Obecnie została dokonana reforma tych przepisów, która w pewien sposób modyfikuje nadawanie stopni naukowych. Przepisy te jak każde inne podlegają nierzadko rozbieżnym interpretacjom.

 

 

Źródło foto: www.pixabay.com

Czytaj więcej...

Nadgodziny w służbach mundurowych - SOP (BOR)

Osoba była funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu. Na dany dzień posiadała 1359 nieodebranych wypracowanych nadgodzin w służbie, za które nie otrzymała wynagrodzenia. Z dniem 1 lutego 2018 r. BOR uległo przekształceniu w Służbę Ochrony Państwa. Czy funkcjonariusz ma prawo do wynagrodzenia pieniężnego za nadgodziny? Podpowiedź w tym zakresie znajdziemy w orzecznictwie sądu i nauce prawa.

 

 

Źródło foto: www.pixabay.com

 

Czytaj więcej...

Alimenty na dziecko

Alimenty są jednym z najczęściej dochodzonych roszczeń przez osoby fizyczne, klientów indywidualnych. Najczęściej kwestia alimentów pojawia się w sytuacji rozstania się rodziców. Rozstanie to ma zwykle wymiar nieformalnej separacji małżonków lub częściej wiąże się z wszczętym lub planowanym rozwodem. W takiej sytuacji dzieci pozostają przy jednym z małżonków, zwykle kobiecie i pojawia się kwestia utrzymania wspólnych dzieci.

 

 

źródło foto: www.pixabay.com

 

Czytaj więcej...

Klauzula porządku publicznego

 

 

D.P. Kała, Klauzula porządku publicznego, Lublin 2018

Czytaj więcej...